Publikováno 13. září, 2019
Vysvětlíme vám nejčastější pojmy, se kterými se setkáte při hledání práce
Co je to HPP? DPP? A jak se počítá čistá mzda? A jaký je rozdíl mezi prací na smlouvu a na dohodu? Pojďte se s námi podívat na nejčastější pojmy a výrazy, se kterými se setkáte v inzerátech při hledání práce nebo třeba při pracovním pohovoru.
HPP
HPP je zkratka pro hlavní pracovní poměr neboli práce na plný úvazek. Jedná se o smluvní vztah, který vznikl mezi zaměstnancem a jeho zaměstnavatelem a je obvykle stvrzen podpisem pracovní smlouvy. Hlavní pracovní poměr je na 40 hodin týdně a během prvních 3 měsíců se jedná o zkušební dobu (ta lze smluvně zkrátit), v rámci které může zaměstnanec rozvázat pracovní poměr bez udání důvodů. Stejně tak má právo ukončit pracovní poměr bez udání důvodů i zaměstnavatel.
VPP
A u druhu pracovního poměru zůstáváme. Zkratka VPP totiž značí vedlejší pracovní poměr neboli částečný úvazek. Jako zaměstnanec na částečný úvazek vykazujete většinou práci v rozsahu 20 hodin týdně a stejně jako u HPP máte právo na tříměsíční zkušební dobu.
DPP
DPP je dohoda o provedení práce, v rámci které můžete odpracovat jen 300 hodin ročně. Pokud však bude mít další, druhou dohodu u jiného zaměstnavatele, můžete limit 300 hodin čerpat znovu. Pokud si na DPP nevyděláte více jak 10 000 Kč za měsíc, není potřeba odvádět zdravotní ani sociální pojištění. A narozdíl od HPP nebo VPP v tomto případě není možnost zkušební pracovní doby.
DPČ
Na dohodu o provedení činnosti můžete odpracovat pouze 20 hodin týdně. Výhodou je však to, že zde není roční limit jako u DPP, pokud tedy chcete, můžete odpracovat víc jak 300 za rok. V případě, že si měsíčně vyděláte víc jak 2 500 Kč je potřeba zaplatit zdravotní a sociální pojištění.
Hrubá mzda
Prakticky se jedná o vyšší výdělek před zdaněním a dalšími odpočty, jako je sociální a zdravotní pojištění. Pokud jednáte se svým zaměstnavatelem o platu, ve většině případů se bavíte právě o hrubé mzdě.
Čistá mzda
Pokud od hrubé mzdy odečtete zálohy na daň, případně přičtete daňový bonus, a dále odečtete povinné srážky na sociální a zdravotní pojištění, vznikne vám čistá mzda. Tedy peněžní obnos, který vám je reálně vyplacen hotově, nebo na váš účet. Pokud se podíváme na reálný příklad – průměrná měsíční hrubá mzda v České republice činí 32 466 Kč, čistá mzda pak činí 24 425 Kč, a to v případě, že nemáte děti, zaměstnání je na plný úvazek a nejste studentem, ani neuplatňujete slevu za zdravotní postižení.
Teď už vás žádný neznámý pojem nepřekvapí, tak hurá za novou prací!
Podívejte se třeba na nabídku ŠKODA AUTO, protože tento TOP zaměstnavatel roku aktuálně hledá nejrůznější zajímavé pozice pro výrobu, technický vývoj nebo IT.