Publikováno 18. dubna, 2024
Vrhněte se do podnikání ihned a bez čekání s ready-made společností
Začátky podnikání mají být věnovány kreativním brainstormingům a dolaďování obchodních plánů. Namísto toho se často nesou ve znamení obíhání úřadů či konzultacemi s právními poradci. S ready-made společností to jde ale přeskočit.
Založit si v České republice společnost s ručením omezeným trvá přibližně 4 až 6 týdnů, občas dokonce i více. Je u toho třeba počítat hned s několika kroky, jako třeba sepsání společenské smlouvy, která obsahuje informace o všech společnících a o firmě jako takové. Tu je ale třeba sepsat s notářem.
Potřebujete najít vhodné místo pro umístění společnosti, protáhnout se pak může taky zápis do obchodního rejstříku. Existují ale možnosti, jak celý tento administrativně velice náročný proces vynechat a soustředit se na důležitější věci s přidanou hodnotou. Jednou z možných cest, kterou se vydat, je koupě ready-made společnosti.
Akciová společnost i s.r.o. ihned připravené k podnikání
Nutno podotknout, že do výše zmíněné doby trvání založení nové společnosti není započítán čas, který vynaložíte na přípravu všech potřebných náležitostí k sepsání smlouvy a na rešerši toho, co je vlastně třeba všechno udělat. Pokud se ale rozhodnete svěřit do péče někoho, kdo je v tomto oboru už zběhlý, stačí si ujasnit pár základních věcí a za jedno odpoledne mohou být ty nejdůležitější formality vyřešeny.
Pořídit si totiž ready-made a.s. či ready-made s.r.o. sebou nese celou řadu výhod, a to například:
- společnosti jsou zapsané v obchodním rejstříku,
- v minulosti nevykonávaly žádnou činnost,
- základní kapitál je splacený,
- mají neutrální bilanci, žádné závazky ani pohledávky,
- mají již přidělené IČ (identifikační číslo),
- můžete si vybrat ze širokého seznamu předmětů podnikání,
- krátká doba převedení společnosti,
- možnost pustit se ihned a naplno do podnikání.
Ačkoliv je ready-made společnost, jak už název vypovídá, připravena k okamžitému podnikání, stále je možné provést flexibilní úpravy a napasovat formální stránky společnosti na míru vašemu podnikatelskému záměru. Při převodu ready-made firmy můžete přidat jiný předmět podnikání, případně je možné u poskytovatele využít jiné služby, jako třeba vyřízení koncesované živnosti.
Zdroj foto: https://pixabay.com/photos/entrepreneur-startup-start-up-man-593362/
Na co myslet při koupi ready-made společnosti
Počítejte s tím, že za nákup ready-made firmy zaplatíte více, než kdybyste si zařizovali vše na vlastní pěst. Promítá se do ní zkrátka časová úspora. Ready-made společností ke koupi je ale celá řada a vybrat tu správnou, může být oříšek. Proto byste měli dbát na 2 základní pravidla:
- přemýšlejte nad cenou, za kterou je společnost prodávána,
- v ideálním případě kupte zcela novou firmu.
Na internetu můžete najít ready-made firmy ke koupi už do 10 000 korun, nebo dokonce méně. To může indikovat, že s firmou nemusí být vše v pořádku. Zamyslíte-li se nad tím, že za služby notáře můžete zaplatit 5 000 Kč a další 2 000 Kč jako správní poplatek úřadu, nedávají některé ceny smysl.
To navíc nejsou všechny poplatky, které se se založením společnosti pojí. Může to znamenat, že firma nemá splněny všechny kroky pro podnikání a tím pádem není až tak úplně ready. Abyste se ujistili, že firma skutečně nemá žádnou historii a nikdy nevykonával činnost, zkontrolujte její stav. Zde platí že čím mladší, tím lepší.
Zdroj úvodí foto: https://pixabay.com/photos/contract-agreement-6951993/