Publikováno 8. srpna, 2014
Učit se jazyky znamená, mít otevřenou cestu ke štěstí
Motivace, kterou se nám snaží poskytnout učitelé základních a středních škol v oblasti učení se jazyků je chatrná. V 11 ani v 18 letech mladému člověku nestačí argument, musíš mít lepší známky, musíš se dostat na střední, nebo složit maturitu anebo vždyť anglicky mluví všichni kolem, ty musíš taky. Tyto argumenty dokážou mladé lidi pouze naštvat a ještě více je utvrdit v tom, že nic se učit nebudou.
Pokud člověk nemá vnitřní motivaci, nedokáže nic. Proto je důležité nejdřív něco, čemu se říká „dospět“, anebo najít smysl svého života. Pokud si uvědomím, že chci něco dokázat, musím vědět, že bez jazyků to prostě nezvládnu, a to je okamžik uvědomění si a dospělosti, tedy mám konečně cíl.
Krok po kroku k práci v zahraničí
Až vnitřní motivace nás donutí k lepším výkonům a chápání cizího jazyka jako výzvy. Jazyk se naučíte velice rychle, pokud ale chcete. Vypracovat se v jednom cizím jazyce, otevírá dveře dalšímu a ten pak lepším pracovním místům. Až se dostanete do bodu, kdy víte, že v zahraničí nebudete mít problém se dorozumět, začněte hledat pracovní nabídky.
Je možné, že kromě životopisu se bude po vás chtít i několik dalších dokumentů. Může to být maturitní vysvědčení, nebo třeba dokonce rodný list. Na rozdíl od životopisu, nemůžete tyto dokumenty jednoduše přeložit a zaslat na adresu potencionální zaměstnavatele. Budete potřebovat překladatelskou agenturu a jejich služby. Nejčastěji asi využijete překlad do angličtiny. Pokud si nebudete jistí, určitě jej využijte i v případě, že vytvoříte průvodní dopis. Na dokumenty jako je maturitní vysvědčení a rodný list potřebujete ale překlad se soudním ověřením. Ten může vytvořit pouze překladatel, který má osvědčení a může tento typ překladů provádět. Jakmile vyřešíte papírování, máte našlápnuto k získání zahraničního zaměstnání. Vypracovat se z ničeho k velké manažerské funkci je krásný pocit, který dnes provází hodiny a hodiny učení se slovíček a trocha toho papírování.