Publikováno 25. října, 2016
Týmová práce
Od pradávna lidé pracují v týmu. Začínali jsme již v mateřské škole, kdy jsme společně stavili hrad z písku, na základní škole jsme v tělocvičně v týmu společně běhali za vítězství, na vysoké škole jsme týmově sháněli materiály k vykonání zápočtu či zkoušky. Každý člen týmu měl své přednosti a také nedostatky, což je přirozené.
Týmová práce je neméně uplatňována v zaměstnání. V každém týmu je třeba dobrý vedoucí, který vede své spolupracovníky ke společnému cíli. Jak dosáhnout toho, aby tým dosahoval kýžených výsledků, se dočtete v následujících řádcích.
Tomu, kdo je vedoucím týmu není třeba připomínat, že vykonávání této práce není mnohdy žádný med. Je velmi důležité, aby si vedoucí uvědomoval, jak důležitý je respekt nejenom od vedených k němu. Velmi důležitý je také respektovat ty, kteří jsou vedeni. Leadři by samozřejmě měli mít poslední slovo, je ale nutné poskytovat všem členům týmu prostor k vyjádření svých názorů. Jsou k tomu hned dva důvody. Prvním důvodem je nutnost ukázat všem členům týmu, že jsou potřební a názor žádného z nich je neméně důležitý. Druhý důvod je nabalován na první. Když členové nebudou mít prostor k vyjádření svých názorů, začnou stagnovat nebo naopak bojovat proti svým spolupracovníků. Tomuto stádiu se musí předcházet, žádný tým není schopen bojovat za své cíle, nejsou-li sjednoceni.
Sjednocení členů týmu je těžký úkol
Dopomáhají nám k tomu různé teambuildingy. Mohou jimi být například společné večeře, víkend na horách nebo různé hry, například bowling. Teambuildingy neslouží pouze pro stmelování kolektivu, mohou být pojaty také jako odměna za vykonanou práci. Smluvte se svým týmem brainstorming, doslovným překladem je tzv. bouře mozků. Díky brainstormingu můžete vybrat nejvhodnější formu teambuildingu. Jak takový brainstorming probíhá?
Jak už bylo řečeno, bouře mozků probíhá volným střílením nápadů všech, kdo se brainstormingu účastní. Všechny nápady jsou zapisovány na tabuli nebo flipchart (papírová tabule). Jakmile jsou všechny nápady vyřčeny, začíná se pomalu vylučovat, než zůstanou dvě až tři možnosti toho, jak a kde bude teambuildnig probíhat. Bude-li shodný počet hlasů, rozhoduje vedoucí týmu. Vybereme-li finančně náročnější teambuilding, může být podán formou motivace. Dosáhne-li tým cíle, například víkendový pobyt na horách jim bude odměnou.
Jak vybírat členy týmu
K výběru správných lidí do týmu je velkou výhodou, jestliže se lidé delší dobu znají. Každý jedinec je skvělý v jedné až dvou činnostech. Předpokládá se, že vedoucí týmu má skvělé komunikační vlastnosti, díky kterým bude schopen udržovat v týmu dobré vztahy. Měl by být empatický, někdy přísný, měl by umět kritizovat a chválit.
Kritizování je stejně důležitá věc jako chvála. Klaďme ale důraz na konstruktivní kritiku. Sdělujte, proč si myslíte, že je věc špatná a vždy vězte, jak by se dala zlepšit. Kritika, kdy neznáte důvod kritizování, je špatná! A naopak, odvede-li váš tým práci skvěle, chvalte! V týmu jsou potřeba lidé, kteří umí vyjednávat, umí jít za svým jak se říká přes mrtvoly. Rozlišujte však tyto pracovníky podle toho, za co bojuje. Jestliže je schopen bojovat pro dobro týmu a tzv. ukecávat zákazníky či partnery ve prospěch týmu, lepšího kolegu si nemůžete přát. Pokud ale bojuje proti ostatním členům a skrze ně se snaží dostat na vrchol, nepočítejte s dobrým kolektivem. Dále hledejte někoho, kdo zastoupí roli vedoucího. Člověka, který si umí získat respekt. Velmi důležitý je také dotahovač. Jsou to lidé většinou puntičkáři, kteří doladí veškeré nedostatky, které jiní lidé nezpozorují.
Pokaždé, když přijímáte nové členy do svého týmu, stejně tak jako když někdo z vašeho týmu odchází, narušuje to strukturu vašeho společenství. Dbejte tedy na správný výběr kolegů, nejlépe těch, které dlouho znáte, víte, co od nich můžete čekat, zda jsou pohodoví nebo často ve stresu.
Učte tým pracovat pod tlakem, připomínejte, že v týme, který je sehraný, se zvládne vše. Je to jako dobře fungující rodina.