Publikováno 25. září, 2020
Syndromem vyhoření trpí 20 % české populace. Chuť do práce může vrátit terapie
Ztráta chuti do života a permanentní únava. To jsou jen některé z charakteristických rysů syndromu vyhoření – diagnózy, která u nás pasuje na každého pátého člověka. Nejčastěji postihuje ty, jež pracují s jinými lidmi. Nejohroženější skupinou jsou proto např. lékaři, zdravotní sestry, policisté, učitelé, právníci, sociální pracovníci apod. Příčina „burnoutu“ spočívá v dlouhodobém nepoměru vynaložené energie a emocí s odezvou či návratností. Klíčovou roli hrají také stres a nepoměr pozitivních a negativních zážitků.
Do stavu, který lze nazvat syndrom vyhoření, se postižení lidé nedostávají ze dne na den. Naopak jde o postupný a pozvolný proces, který se zpočátku projevuje například klesajícím pracovním tempem. Běžné činnosti najednou zabírají mnohem více času, musíte se do nich více nutit, dopouštíte se zbytečných chyb a upadá celková kvalita vykonané práce.
Osoby postižené syndromem vyhoření se vyznačují větší podezíravostí a tendencí ke konfliktnímu jednání. Podrážděnost u nich mohou vyvolat i menší nebo neutrální podněty. Dostavují se pocity sklíčenosti, skleslosti, prázdnoty a bezmoci. Jakoby najednou vůbec nic nedávalo smysl. Mnozí vyhořelí volí jako řešení alkohol, případně hledají východisko např. v přejídání.
Jak se burnout léčí?
Ideální je prevence v podobě úpravy životního stylu – terapie rozvinutého syndromu vyhoření je náročná. Pokud již jevíte psychické nebo tělesné příznaky syndromu vyhoření, kontaktujte odborníka. Podpůrná psychoterapie pod vedením zkušeného profesionála přináší hmatatelné výsledky již po několika sezeních. Přístup k léčbě se může lišit případ od případu. Psychologové obvykle preferují kognitivně-behaviorální, existenciální či transformační systematickou terapii. Velmi prospěšná může být i změna pracovní pozice nebo zaměstnání.
Alternativou ke konvenčnímu osobnímu setkání je psychoterapie online. Podle studií je efekt plně srovnatelný a v případě léčby některých pacientů dokonce terapeuti dosáhli ještě o něco lepších výsledků.
Náš tip: Vyhoření je často způsobeno nadmírou stresu v každodenním životě. Spojením relaxace a sportu je beze sporu rybaření. Stačí základní vybavení – pruty, gumové nástrahy a podběrák a můžete vyrazit. Pohoda a klid u rybníka vám pomohou srovnat myšlenky.