Publikováno 18. září, 2014
Studium cizího jazyka: zapomeňte na předsudky, nebojte se exotiky
Mezinárodní firmy, vrcholní manažeři i personální agentury se shodují – znalost některého z cizích jazyků je pro uplatnění na trhu práce nezbytná. A bude ještě hůř. Požadavky na jazykovou vybavenost uchazečů o práci se neustále zvyšují. Kdo si dneska nechá ujet vlak, ten už ho zítra vůbec nemusí dostihnout. Jenže jaké jazyky bychom měli studovat? Jaké mají opravdovou budoucnost?
Nezbytné minimum
Angličtina. Dnes se za standard považuje alespoň komunikativní úroveň, za pár let to bude perfektní znalost. Anglicky se domluvíte ve většině států západní Evropy i ve Spojených státech amerických, je to nejrozšířenější jazyk na světovém internetu. Pokud neumíte anglicky ani pořádně pozdravit, máte při hledání práce zaděláno na pořádný problém. Jazykové kurzy angličtiny jsou dnes naštěstí tak dostupné a rozšířené, že se na ně může přihlásit prakticky každý. Určitě to neodkládejte.
Zapomeňte na předsudky
Jsme postsovětská země a velká část dnešní mládeže má proto k Rusům a ruštině negativní postoj. To je ale velká chyba. Ruština je nejpoužívanějším slovanským jazykem, úředně ji uznávají nejen v Rusku, ale také v Bělorusku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Rusky se bez problémů domluvíte v pobaltských zemích, na Ukrajině nebo v Izraeli. Ruština je navíc naší češtině dost podobná – a jakmile si osvojíte azbuku, nebudete mít s jejím učením výraznější problém. Přihlaste se na kurz ruštiny a možná vás samotné překvapí, jak dobře se tento cizí jazyk učí.
Vzestup asijských draků
Zamíříme-li ještě dále na východ, je podle odborníků jedním z vůbec nejperspektivnějších jazyků současnosti čínština. A není se co divit. Čína je nejlidnatější zemí světa s rychle rostoucí ekonomikou, která úspěšně expanduje na zahraniční trhy. Číňané jsou hrdý národ – a pokud se s nimi při obchodních jednáních mluví jejich mateřštinou, získává firma cenné plusové body. Ve prospěch čínštiny navíc hraje fakt, že je pro nás Evropany dost složitá na naučení. Každý, kdo v nejbližších letech bude ovládat základy čínštiny, tak získá na trhu práce nesmírnou konkurenční výhodu.
Výběr druhého cizího jazyka se nemusí nutně upínat na obligátní němčinu, francouzštinu nebo španělštinu. Na světě existují jazyky s mnohem větší perspektivou. Stačí jenom vybrat dobrou vzdělávací agenturu a pustit se do učení. Rovnou po hlavě.