Publikováno 29. prosince, 2019
Jak se rychle doma naučit anglicky? Vhodné je kombinovat různé možnosti
Ale nepřekombinovat je zas příliš. Pokud si však uvědomíme, co je důležité z jazyka ovládat, a co si pak lze osvojovat postupně, dokážeme udělat velice rychle obrovský pokrok.
Věděli jste, že přestože je angličtina velice bohatý jazyk (jenom Oxford English Dictionary obsahuje přes 300 000 hlavních a 620 000 odvozených slov), tak k tomu, abyste rozuměli 72 % běžné mluvy, vám bohatě postačí znát 1000 slov? Některé zdroje dokonce uvádějí, že si vystačí s pouhými 400 slovy, to mi však už připadá poněkud málo. Ani rodilý Angličan nezná celý Oxfordský slovník. Běžná slovní zásoba se pohybuje zhruba na 42 000 slovech. Takže, jak se rychle naučit doma anglicky? Zkuste hned několik metod souběžně.
Koukejte se na filmy v původním znění
Na kvalitní český dabing se velice často svaluje to, že jako Češi příliš nevládneme cizími jazyky, především angličtinou. Dnes však již máme obrovské možnosti sledovat filmy či seriály v původním znění. Ať již s titulky, nebo zcela bez nich. Na HBO nebo na Netflix si sami titulky zapínáte a vypínáte, rovněž máte možnost si film zvolit v původním znění, tedy anglicky. Koukněte se na film nejdříve v angličtině s českými titulky, a pak s odstupem třeba 14 dnů bez titulků. Když budete pokročilejší, postup otočte. Nejdříve se na film podívejte v angličtině bez titulků, a pak ještě jednou s titulky, zejména pokud si nejste jisti, zdali jste dobře rozuměli. A klidně ihned.
Čtěte zjednodušenou četbu
Biflování se slovíček příliš nefunguje. Mnohem lépe si je zapamatujete v kontextu. K tomu je ideální zjednodušená četba, která se nabízí v několika úrovních. Podle úrovně obsahuje určitý počet anglických slov, se kterými si příběh vystačí. Takto si přečtete zajímavé klasické příběhy ve zjednodušené podobě a současně se naučíte nová slovíčka a pochopíte jejich význam v kontextu celého příběhu. Skvělé je číst zjednodušenou četbu na čtečkách (Kindle, PocketBook), které vás dnes již jednoduše propojí přímo se slovníkem, takže slovíčko nemusíte pracně dohledávat. Pokud čtečku nemáte, stačí používat překladač angličtiny. V tištěném slovníku dnes již skutečně nehledá nikdo.
Zkuste i překlady naopak
Najděte si zajímavý online magazín a zahrajte si na překladatele. Překládejte si některé pasáže z češtiny do angličtiny. A pak si následně svůj překlad zkontrolujte pomocí překladače. Ze začátku překládejte třeba jenom titulek a perex.
Mluvit se prostě musí
Bez konverzace budete pořád angličtinu ovládat jenom pasivně. Ale i na konverzaci dnes máme mnoho možností. Najděte si třeba učitele přes Skype. Existují i výukové servery, které mají mimo jiné i části s konverzací lidí ve skupině (obvykle se opět využívá Skype). Vše vede zkušený učitel angličtiny, vetšinou rodilý mluvčí.