Publikováno 11. března, 2021
Jak přesně se může projevovat úzkost a jak si s ní poradit
V současné době existuje mnoho lidí, kteří s ohledem na probíhající situaci zažívají úzkost. V tomto článku vám prozradíme, co přesně se pod pojmem úzkost skrývá a jak lze úzkost a strach lépe překonat.
Současné období je náročné pro všechny
Západní společnost v současné době bojuje s únavou z dlouhého trvání nejrůznějších vládních opatření. Obecně u nás převládá podivně naštvaná utlumená nálada a zároveň frustrace vyplývající z nepříjemnosti tohoto stavu.
TIP: Osvojte si praktické mentální NLP techniky, které vám pomohou zvládnout nejen úzkost.
Co je to úzkost a jak se projevuje
Úzkost symbolizuje zcela normální reakci organismu na situaci, kterou vyhodnotíme jako ohrožení. Toto vyhodnocení přitom může probíhat na vědomé i nevědomé úrovni. Zmíněné ohrožení zároveň může být způsobeno faktickým stavem nebo jen pouhou myšlenkou. Rozlišovat je třeba úzkost akutní a chronickou.
A jak přesně se úzkost projevuje? U každého člověka se příznaky mohou mírně lišit. Mezi tělesné projevy lze zařadit například nedostatečnost dechu, pocit knedlíku v krku nebo zvýšenou potivost. Obvyklý je také pocit na omdlení nebo třeba potíže s trávením.
Jak úzkost lépe zvládnout
Pokud vás úzkost zasáhne, existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění jejich projevů. Níže pro vás máme několik tipů.
Udělejte opak toho, co vám vaše mysl radí
Jestliže trpíte chronickou úzkostí, zapamatujte si jednu hlavní zásadu. Jakmile vás úzkost přepadne, udělejte pravý opak toho, co vám radí vaše mysl. I když budete mít chuť jen zalézt do postele a být o samotě, nenechte se tím ovládnout. Místo toho raději vyrazte na procházku nebo si třeba běžte zaběhat. Jakmile změníte polohu svého těla a zaměstnáte mysl, budete se cítit mnohem volněji.
Vyhněte se rychlému dýchání
Mnoho lidí se stav úzkosti snaží rychle a mělce rozdýchat. To však může velmi rychle vést k hyperventilaci, kterou poznáte mravenčením končetin (někdy až nepříjemnou křečí). Své dýchání se proto snažte spíše uklidnit a prodloužit.
Požádejte o pomoc přírodu
Uvědomte si, že všichni máme stejný mozek, jako měli pravěcí lidé. Ti byli obklopeni přírodou a čerstvým vzduchem. Jsme součástí přírody a ke své vnitřní pohodě potřebujeme cítit její blízkost. Proto se pravidelně vydávejte na procházky do lesa, kde si vyčistíte hlavu. Celodenní sezení u počítače nebo mobilního telefonu vám bohužel vnitřní klid nepřinese.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.