Publikováno 7. února, 2020
Přes rameno nebo pod stůl? Koupit notebook nebo PC?
Notebook je moderní a můžeme si ho vzít kamkoliv. Stolní počítač je výkonnější, levnější a snadněji jej opravíme. Jak se rozhodnout při pořízení? Kdy dát přednost notebooku a kdy stolnímu počítači? Jaké jsou výhody a nevýhody konkrétní volby?
Práce a zábava má jiné nároky
Kdo si pořizuje počítač pro hraní her, má rozhodování poměrně jednoduché. Potřebuje vysoký výkon a vítězem je obvykle klasický počítač. Jak se ale rozhodnout, když kupujeme zařízení do kanceláře? Pracovní notebook nebo kancelářský počítač?
Kolik má notebook nebo stolní počítač stát?
Při výběru vám pomohou náklady. Otázka nákladů je tu na začátku při pořízení, ale také během provozu. Kancelářský počítač je levnější a je mnohem snadnější jej později doplnit o modernější komponenty nebo mu dokoupit příslušenství.
Při poruše nebývá škoda tak fatální a opravy jsou levnější. Oproti tomu je tu pracovní notebook, kdy nákup je nákladnější a porucha obvykle znamená pořízení nového kusu. Zároveň je problematické zvýšit výkon. Při provozu je zase nákladnější stolní počítač, protože spotřebuje více elektrické energie.
Vaše potřeby vám odpoví
Velmi dobrým průvodcem při nákupu je struktura vašich potřeb. V případě nákupu notebooku nebo klasického počítače je to především otázka: Co na počítači budete dělat a kde všude jej potřebujete využívat?
- Je struktura pracovních úkolů taková, že cestujete?
- Potřebujete část úkolů zpracovat i z domu?
- Máte vysoké požadavky na paměť a výkon?
- Potřebujete často výměnu za nový model?
- Pracujete v grafických programech?
Kdo potřebuje často cestovat a pracuje z různých míst, zvolí notebook, protože je pro něj praktičtější. Ti, kteří zůstávají většinu času v kanceláři a musí mít vyšší rychlost a výkon, uvítají spíše klasický stolní počítač.
Souboj mezi malým a velkým
Notebook je elegantní a moderní a nezabírá žádné místo. Může jít s vámi kamkoliv a pracovat můžete i na veřejných místech. Nemusíte přemýšlet nad ukládáním dat a následným načítáním v domácím prostředí.
Je však dražší a méně výkonný. Zároveň se vám na něm bude i hůře pracovat a budete rychleji unaveni, protože požadavky na ergonomii při práci splní lépe kancelářský počítač. (To se dá částečně odstranit pořízením pracovní stanice.)
Nepříjemné je i to, že se snadno přehřívá. Opravy bývají velmi nákladné a často není ani možná úprava na vyšší výkon. Porucha notebooku obvykle znamená nákup nového kusu.
Kancelářský počítač je sice velký, ale je mnohem výkonnější. Práce na něm je pohodlná. Není problém zvyšovat výkon a opravy se dají snadno provádět. Zakoupit si můžete i celou řadu vylepšení. Sloužit vám pak bude dlouhá léta. Zároveň je méně nákladný na pořízení.
Základní výhody notebooku
- práce odkudkoliv, je přenosný,
- výkon na baterii,
- je moderní,
- pohodlí zvýšíte pomocí pracovní stanice,
- nižší nároky na elektrickou energii,
- nižší nároky na pracovní plochu.
Nevýhody notebooku
- nižší výkon,
- vysoká cena,
- nemožnost upgradu,
- obvykle nákladná nebo nemožná oprava,
- riziko přehřátí.
Základní výhody klasických počítačů
- příznivá cena,
- vysoký výkon,
- snadné dovybavení o novinky,
- opravy nejsou tak náročné,
- větší pohodlí při práci,
- dlouhá životnost.
Nevýhody počítače
- nemobilní,
- náročný na prostor a další zařízení,
- vyšší spotřeba el. energie,
- nutnost připojení k síti.
Jak ušetřit při pořízení kancelářské techniky
Pokud budete potřebovat počítač jen k práci a k obsluze běžných kancelářských programů, je notebook jasným vítězem. Zejména proto, že dnes pracujeme i na jiných místech než v kanceláři.
V kanceláři pohodlí při užívání vyřeší pracovní stanice. To, že představuje vyšší náklad při pořízení lze snadno vyřešit zakoupením repasovaného modelu.
Repasované modely jsou nabízeny za opravdu výhodné ceny a získáte často nejvyšší modelovou řadu výrobce. Jedná se o zařízení, které se vrátily rozbalené, byly vystavené nebo předmětem krátkodobého leasingu.
V žádném případě nemusíte mít obavy o výkon nebo poškození kvality jednotlivých kusů. Všechny jsou pečlivě testovány a vztahuje se na ně záruka 12 měsíců.
Který model bude váš?