Publikováno 23. července, 2015
Podnikatelky a rodičovská dovolená
Být matkou a podnikatelkou zároveň není žádný med. Rodičovská dovolená a podnikání se vzájemně nevylučuje. Ovšem výhodnější je stát se podnikatelkou až na rodičovské dovolené. V případě, že jsou matky podnikatelky vedeny jako osoby samostatně výdělečně činné ještě před porodem, nastává řada komplikací.
U podnikatelek, které jsou vedeny, jako živnostnice před nástupem na rodičovskou dovolenou platí velmi jednoduchá logika. Protože do společného státního měšce jako osoby samostatně výdělečně činné málo přinesou, až nastane čas rodičovské dovolené, také z něj málo dostanou. Podnikatelky si „užívají“ příjemné výhody v podobě nízkých odvodů za každý měsíc a daňové úlevy každý rok. Ovšem potom přijdou finančně horší časy… Jedním z těchto je i mateřství a rodičovská dovolená.
Samozřejmostí je, že i podnikatelky mají nárok na rodičovskou dovolenou. Bohužel si však vybírat nemohou. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc celodenně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Celkem tak můžou ženy na mateřské dovolené vyčerpat 220 000 Kč do čtyř let věku dítěte. Čerpání by mělo záležet čistě na ženách, dokonce se smí každého čtvrt roku změnit.
Přeřadit se tak dá na vyšší či nižší rychlost čerpání, záleží na aktuálních potřebách každé ženy. Systém je navržen celkem hezky, ale bohužel neplatí pro matky podnikatelky. Pro ně platí jiné pravidlo. Při určování výše rodičovské dovolené se totiž vychází z vyměřovacího základu, jako při výpočtu mateřské.
U podnikatelek záleží na tom, zda si před začátkem mateřské dovolené dostatečně dlouho platily nemocenské pojištění. Je totiž pro osoby samostatně výdělečně činné nepovinné. Doba, která je nutná pro nemocenské pojištění činí u podnikatelek 270 kalendářních. Z toho musí být nemocenské pojištění hrazeno 180 dní v posledním roce před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud podnikatelky nesplnily tuto podmínku, nemají nárok na mateřskou a problémy to přinese i s rodičovskou dovolenou.
Stát je sice nenechá bez peněz, ale mohou zapomenout na to, že by si zvolily dobu čerpání a výši rodičovské dovolené. Podnikatelky budou automaticky zařazené do čtvrté nejpomalejší skupiny. Prvních devět měsíců budou dostávat rodičovský příspěvek ve výši 7 600 korun za měsíc. Poté budou měsíčně dostávat 3 800 Kč do čtyř let věku dítěte.
Rodinný rozpočet může zachránit ještě otec. A to nejen tím, když má dobře placené povolání. Rodičovský příspěvek totiž mohou podnikatelky čerpat přes otce, i v případech, že o něj celý den starají ony. Pokud byl otec klasickým zaměstnancem a za posledních 270 kalendářních dnů byl nemocensky pojištěn, automaticky mu na rozdíl od podnikatelky vzniká nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Výše rodičovské dovolené je poté 70% z platu.
Nejpomalejší čtyřletá varianta čerpání mateřské dovolené by se tak podnikatelek týkala pouze v případech, že ani otci ani matce nevznikl nárok na mateřskou dovolenou.