Publikováno 8. března, 2019
Jak pečovat o permanentní make-up rtů v 6 jednoduchých krocích
Permanentní make-up rtů dokáže zajistit perfektní vzhled čtyřiadvacet hodin denně, což je pro většinu z nás Utopií. Stejně důležitá jako samotné ošetření je však následná péče. Proto si v následujících řádcích představíme v několika bodech pokyny, kterými byste se po aplikaci pigmentu měly řídit. Pokud budete tato doporučení dodržovat, vyhnete se komplikacím a zajistíte si dokonalý vzhled až na 5 let. Na prvním místě přitom stojí hygiena a respektování přirozeného procesu hojení.
Jak pečovat o permanentní make-up rtů okamžitě po zákroku
Permanentní make-up bývá často srovnáván s tetováním, jedná se ovšem o výrazně menší zásah. Inkoust, který se do pokožky implantuje, je na přírodní bázi a neprostupuje tak hluboko – proto také tato mikropigmentace nevydrží navždy, ale pouze na dva až pět let. Nicméně jde stále o drobný zákrok, a tak není výjimkou, pokud okolí ošetřeného místa začne trochu otékat. V takovém případě lze otok chladit přiložením suchého obkladu, jímž může být klidně i pytlík mražené zeleniny zabalený v kapesníku či utěrce.
Jinak se ale rtů nedotýkejte a v žádném případě je nevlhčete. A hlavně myslete na hygienu!
Nezapomeňte, že péče o permanentní make-up nezačíná až po zákroku, ale již před ním, a zjistěte si zavčas vše, co byste měla vědět před aplikací permanentního make-upu.
Jak se o sebe starat následující dny
Pokud jste se při pohledu do zrcadla zděsila ostrých kontur, nebojte se. Ty vyblednou, a že máte permanentní make-up, nikdo nepozná. Již druhý den ráno můžete ošetřené místo opatrně omýt čistou vodou bez mýdla.
Rty nijak nedrhněte, nechte je jen tak oschnout, nebo vodu opatrně odsajte ručníkem.
Otok může ještě dva nebo tři dny přetrvávat, nyní už ale proti němu můžete bojovat i mokrými obklady. Doporučuje se například studený černý čaj. I nadále dodržujte hygienu a dopřejte pokožce čas, aby se zhojila. Neškrábejte si kůži a neodlupujte stroupky, nechte je samy odpadnout.
Pozor na sport
I když je sport obvykle každodenní součástí vašeho života, po aplikaci permanentního make-upu se mu raději na 5-7 dní vyhněte.
Pocení hojící se pokožce nesvědčí!
Ze stejného důvodu by pro vás během prvního týdne po zákroku měl být tabu pobyt v sauně. Zvláštní kategorií je pak návštěva veřejných bazénů, kde navíc hrozí nepříjemná infekce.
Slunce je váš nepřítel
Nový permanentní make-up v žádném případě minimálně týden nevystavujte slunci.
Podpoříte tak ustálení pigmentu a zabráníte jeho předčasnému vyblednutí. Nejlepší je naplánovat si ošetření mimo letní období, ale ani pokud se rozhodnete zkrášlit své rty uprostřed července, není důvod se bát. Stačí jen trocha opatrnosti, klobouk s širokou krempou, opalovací krém a balzám na rty s vysokým ochranným faktorem. Do solária se ale můžete vydat nejdřív měsíc po aplikaci.
Nelíbat se!
Dodržet perfektní hygienu při pigmentaci rtů je o něco složitější než například u obočí, kde se stačí řídit pravidlem “nesahat”. Rankám zde hrozí znečištění při jídle, pití i při vítání se s partnerem, dětmi či domácím mazlíčkem. Do zhojení proto jezte vlastním příborem, pijte nejlépe brčkem a po každém jídle rty opatrně otřete vlhkým ubrouskem nebo jemným vatovým tamponem. Na líbání budete bohužel muset na chvíli zapomenout a v žádném případě si nepouštějte k obličeji nadšeného psa.
Odložte krémy
Pořídila jste si permanentní make-up?
Do zahojení a oloupání stroupků nepoužívejte v okolí žádný krém ani make-up.
Nejlepší bude, když se mastných krémů zřeknete úplně, protože tuk způsobuje rychlejší blednutí barviva. Pro odličování volte nadále spíše přípravky na vodní bázi než mléka a oleje. Stejně tak na rty nenanášejte lesk ani jiné kosmetické přípravky, místo aplikace a jeho okolí nepudrujte.
Z čeho byste si neměly dělat hlavu
Nyní už víte, že se po aplikaci permanentního make-upu musíte o pokožku starat a že drobné nepříjemnosti jsou naprosto normální. Nemusíte panikařit, pokud se objeví:
· mírný otok v místě aplikace permanentního make-upu,
· zarudnutí pokožky,
· citlivost na dotek či při úsměvu,
· výraznost pigmentu (barva časem zesvětlá).
Kdy naopak zpozornět
Ve výjimečných případech se může stát, že po aplikaci pigmentu dojde ke komplikacím. Abnormální projevy je třeba hlídat a nepodceňovat. Obraťte se na lékaře, jestliže se u vás vyskytne:
· výrazný nebo neustupující otok,
· alergická reakce, intolerance pigmentu,
· bouličky či jiné nerovnosti v místě aplikace,
· zánět,
· nadměrná bolestivost.
Když budete dbát na všechny výše uvedené rady, tedy nebudete se hned vystavovat slunci, vynecháte sport, budete dbát na hygienu a necháte pokožku v klidu zhojit, stanete se majitelkou make-upu bez práce na několik let.
Přemýšlíte také o permanentním make-upu rtů, nebo jste si ho už dokonce nechaly udělat? Jak se o něj staráte a setkaly jste se s nějakými komplikacemi? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti!