Publikováno 8. března, 2019
Minijeřáby byly vyvinuty z těchto 4 inspirujících důvodů
Jak napovídá již název, minijeřáby představují malé modely klasických zdvihačů. Jedná se o relativní novinku na poli zdvihací techniky, která byla vyvinuta, jednoduše řečeno, jako řešení problémů, které se s celkovým rozvojem světa objevovaly při používání velkých zdvihacích strojů. V tomto článku se dozvíte, jaké hlavní důvody vedly k vývoji těchto zmenšených variant, kde všude najdou své uplatnění a možná se inspirujete a napadne vás, kde byste je mohli využít i vy.
Minijeřáby a 4 důvody proč byly vyvinuty:
1. Málo prostoru ve městech
S tím jak docházelo k vyšší zastavěnosti měst, docházelo také ke zmenšování manipulačních prostorů pro další stavby. Pro bezpečné umístění rozměrných zařízení je zapotřebí poměrně velký prostor, a pokud není tato podmínka dodržena, případná havárie velkého jeřábu v těsné blízkosti obytných domů může mít i tragické následky. Problém s bezpečností v hustě zastavěných oblastech pak mohou vyřešit právě zdvihací stroje velmi malých rozměrů, mezi jejichž další výhody patří i tichý chod a absence výparů díky možnosti elektrického pohonu.
Uplatnit se tak mohou například při:
· opravě domů v satelitních městečkách
· instalacích bazénů k domům v řadových zástavbách
· dlouhodobých pracích v obydlených zónách
2. Rozvoj silniční dopravy
Počet automobilů na silničních komunikacích již dlouhou dobu prudce narůstá a i s ohledem na životní prostředí je kladen velký důraz na plynulost dopravy a minimalizaci kolon. Pro opravu či inovaci pozemních komunikací byly klasické zdvihací stroje často využívány, avšak bylo nutností uzavřít po dobu prací daný úsek komunikace kvůli jejich velkým rozměrům. S použitím minijeřábů obvykle stačí svést automobily do jednoho jízdního pruhu a navíc je jejich využití k opravě komunikací možné téměř kdekoliv, včetně například:
· členitého terénu – během práce někdy dojde vlivem špatné manipulace k přetížení stroje a jeho převrácení; v případě takovéto havárie bývá pak velký problém několik desítek tun vážící klasický jeřáb vyprostit, a proto je využití menších strojů v tomto případě více než žádoucí
· mostů
· tunelů
· městských center
3. Rozvoj hromadné dopravy
Během několika posledních desetiletí došlo také k velkému rozvoji hromadné dopravy a stejně jako u dopravy silniční i v těchto případech není žádoucí přerušovat kvůli nutným opravám plynulý provoz. Existence minijeřábů umožní stavební práce i za plného provozu a jejich kompaktnost je výhodou při opravách:
· podzemních tratí (metro) – nejmenší model projede ve složeném stavu i klasickými vstupními dveřmi, a tím odpadá problém s dopravením techniky na místo určení
· nadzemních tratí (železnice) – malá velikost těchto strojů umožní práce na železničních tratích za provozu, popřípadě s uzavřením jen dané koleje, která je opravována
4. Stavby výškových budov
Velký rozmach ve stavbách výškových budov často vyžadoval i asistenci vrtulníků při dostavbě nejvyšších pater. Pro klasický jeřáb už se jednalo o moc velkou výšku, a tak docházelo k tomu, že nejmenší dostupné modely byly pomocí velkých zdvihačů v rozloženém stavu vyzdvihovány do horních pater, což stavbu poměrně zdržovalo. Malé kompaktní verze těchto strojů se mohou do vysokých pater bez problémů dostat z vnitřku budovy a pomoci tak například s:
· umístěním schodiště
· instalací okenních tabulí
· instalací vzduchotechniky
Nyní již víte, jaké byly hlavní důvody, které vedly k vývoji minijeřábů. Možná vás překvapilo, kde všude nyní nacházejí uplatnění a možná jste našli řešení pro stavební problém, nad kterým si již dlouho lámete hlavu. Pokud ano, podívejte se po nejbližší půjčovně těchto strojů a směle do toho.
Využili jste již někdy minijeřáb, ať již pro pracovní či osobní účely nebo vás během čtení článku napadlo, kde byste ho využít mohli? Zanechte nám váš nápad či cennou zkušenost v komentářích.