Publikováno 5. ledna, 2021
Chraňte své oči ochrannými brýlemi!
Zrak máte jen jeden, tak si ho chraňte! V létě brýlemi slunečními a při vykonávání rizikových prací kvalitními brýlemi pracovními!
Bezpečnost práce by se měla dodržovat na každém pracovišti. Na zaměstnance v tomto ohledu myslí zákoník práce, který doslovně říká, že zaměstnavatel je povinen zaměstnancům poskytnout adekvátní ochranné pomůcky. Ty rizika úrazů, když ne přímo eliminují, tak alespoň minimalizují. Na bezpečnost při práci by však měli myslet i domácí kutilové!
Pracujete v rizikovém prostředí?
Adekvátní ochranu zraku vyžaduje řada činností. Bez kvalitních ochranných brýlí se neobejdou svářeči, truhláři, dřevorubci, obkladači, zedníci, chemici, laboranti, ale i domácí kutilové. O zrak vás totiž může připravit i tříska, která se vám do oka dostane při štípání dřeva. Výběr kvalitních ochranných brýlí proto rozhodně nepodceňujte. My vám v následujícím článku poradíme, na jaké parametry byste se při něm měli zaměřit.
Zrak máte jen jeden!
Výčet nebezpečenství ohrožujících lidské oko není zrovna krátký. Nenávratně poškodit jej mohou mechanické i prachové částice, poleptání kyselinou, louhem, parou i kouřem. Stejně jako extrémní chlad, žár, negativní účinky UV světla a laserového záření. A kvalitní výkonné pracovní brýle vás před těmito jevy ochrání. Zdůrazňujeme pojem kvalitní, na němž stupeň ochrany vašeho zraku přímo závisí.
Ochranné pomůcky a legislativa
Kvalitní ochranné pracovní brýle jsou v první řadě certifikované, tedy splňující veškeré zákonem stanovené evropské normy pro bezpečnost práce. Nejdůležitější je norma EN 166 regulující obecné požadavky na ochranu očí. Pokud ji vámi vybraný model nesplňuje, je pravděpodobné, že váš zrak moc neochrání. Z tohoto důvodu pro ochranné pracovní pomůcky nikdy nechoďte do tržnice, ale do specializovaných kamenných obchodů a e-shopů.
Druhy ochranných brýlí
Na trhu se setkáte s několika typy pracovních ochranných brýlí, ať již se jedná o brýle s obrubami, s oblastí pro čtení a s plným výhledem. Speciální kategorií pak jsou svářečské brýle. A jaké tedy zvolit? Odpověď na tuto otázku závisí na druhu činnosti, která je pro váš zrak riziková.
S obrubou a pro čtení
Truhláři a jiní řemeslníci, v jejichž zájmu je ochrana před průnikem mechanických částic do očí, by měli zaměřit svou pozornost na ochranné brýle s obrubou, jež vytvoří zábranu i před těmi nejjemnějšími mechanickými částicemi. Hodinářům, zlatníkům a všem, kteří pracují s detaily, přijdou vhod ochranné brýle s integrovanou oblastí pro čtení.
S plným výhledem a svářečské
Ochranné brýle s plným výhledem lze doporučit do prašného prostředí a laboratoří, v nichž zaměstnanci přicházejí do styku s nebezpečnými chemickými látkami. Vystavujte-li se při práci tepelnému a optickému nebezpečí, rozhodně byste měli investovat do brýlí svářečských.
Ochranné brýle a prostředí
Svůj výběr byste však měli podřídit i prostředí, v němž brýle budete používat. Svou roli v tomto smyslu hrají světelné poměry, místo (exteriér, interiér) či výrazné teplotní rozdíly. Výběr ochranných brýlí ovlivňuje silné oslňující světlo, nadměrná vlhkost stejně jako extrémní kolísání teplot.
Zaměřeno na propustnost světla
Zmíněným jevům se přizpůsobují ochranné brýle s různou propustností světla. Například na e-shopu Hoffmann-group.com, jehož provozovatel (společnost Hofmann Group) je více než sto let specialistou na profesionální nářadí, seženete brýle čiré (ochraňující před mechanickými riziky), žluté (poskytující kontrast za špatných viditelnostních podmínek), antireflexní (vhodné například při práci na světlých odrazivých konstrukčních dílech), šedé (chránící před intenzívním slunečním světlem), modré zrcadlící (zabraňující oslnění) či polarizační (eliminující světelné odrazy od povrchů).
Vsaďte na renomovanou značku
V nabídce najdete výhradně certifikované výrobky renomovaných značek včetně značky HOLEX od Hofmann Group s atraktivním poměrem mezi cenou a výkonem. A pokud s výběrem budete tápat, požádejte o radu kvalifikované specialisty, kteří vám vhodné ochranné prostředky rádi doporučí.