Publikováno 31. července, 2017
CFD obchodování kryptoměn – Ethereum dotahuje na Bitcoin
Kryptoměny v posledních měsících slaví vysokou popularitu, nebavíme se ovšem už pouze o Bitcoinu, ale i o dalších kryptoměnách, které svou hodnotu rapidně zvyšují. Nejvýznamnější z nich je po BTC aktuálně Ethereum.
Vývoj ceny Bitcoinu a Etherea
To, že kryptoměny jsou vhodné pro dlouhodobé investování dokazuje i Bitcoin. Hodnota jednoho BTC v roce 2008 byla pár centu, tento rok jedna jednotka Bitcoinu překonala hranici $3000. Své o tom ví i muž z Norska Kristoffer Koch, který v roce 2009 koupil Bitcoiny v hodnotě $27. Na tuto investici zapomněl a v roce 2013 zjistil, že mají hodnotu $980k. Podobných příběhů je na internetu spousty. Bitcoin a další kryptoměny se bezesporu příčí podstatám klasických měn, jedná se o velmi riskantní investice nabízející extrémně vysoké zhodnocení.
Ether, peněžní jednotka Ethereum technologie zaznamenala v posledních měsících mnohem dramatičtější nárůst. Na počátku Etherea v srpnu roku 2015 se dala jedna jednotka této kryptoměny sehnat přibližně za 3 dolary. V lednu roku 2017 pak přibližně za dolarů 10. O několik měsíci později, 14. června vyskočila jeho hodnota na úctyhodných 390 dolarů. Na této ceně se ale moc dlouho neudržela a během jediného dne opět spadla téměř o 20%. Ethereum cena je k dnešnímu dni stanovena na 202.94 dolarů. Aktuální kurz se ovšem neustále mění, obchodníci a investoři tak musí být neustále ve střehu.
Takto extrémní volatilita Ethereum trhu je obvyklá pouze u kryptoměn. Poměr rizika ku odměně je tedy velmi podobný jako při sázení na koňské dostihy. Obrovské riziko, když už ale vyhrajete, tak to stojí za to.
Bitcoin VS Ethereum, kdo z koho?
Existují ovšem nějaké signály, které můžeme využít k tomu, abychom se rozhodli, do jaké kryptoměny investovat? Bitcoin vs Ethereum: jaká kryptoměna má slibnější budoucnost?
Bitcoin je momentálně známější. Existuje spousta společností a maloobchodníků, kterým nedělá problém BTC přijmout jako platbu za reálné statky, nebo služby. Tím tato digitální měna získává na důvěryhodnosti a vice lidí se nebojí ji používat jako běžnou platební metodu, protože věří, že s těmito Bitcoiny zase oni budou moci něco zaplatit. Každé nové technologii trvá nějakou dobu, než začne být užitečná. Vezměte si například telefony, nebo emaily. Obě tyto technologie vám byli nanic, dokud je nezačaly používat i další lidé. Užitečnost technologií roste s počtem uživatelů, co je používají. A stejně tak je to i s Bitcoinem a ostatními kryptoměnami. Čím vice lidí je používá a věří ně, tím vice rostou na své ceně.
Satoshi Nakamoto je údajně tvůrcem Bitcoinu, nikdy se ovšem veřejně nepředstavil, a tak je nám neznámo kdo doopravdy je, anebo jaké má s Bitcoinem plány. Stejně tak nevíme ani o žádné jiné reálné osobě, která na Bitcoin softwaru pracuje. Navíc musíme počítat s tím, že vytěžení Bitcoinu je nevyhnutelné, to, jak se následně cena BTC zachová je velká záhada. Vzroste na své hodnotě, protože ji už nebude možno vice získat? Anebo se raději začne používat jiná měna, která problému s vytěžením čelit nemusí?
Ethereum otázku s vytěžením čelit nemusí, a i přestože se jedná o poměrně novou kryptoměnu, tak má zatím velmi slibnou budoucnost. Za jejím zrodem stojí Vitalik Buterin, tedy reálná osoba (na rozdíl od BTC). Buterin napsal kód a běžně se veřejně objevuje a diskutuje o vývoji a problémech Etherea. Stejně tak jako Bill Gates, nebo Elon Musk je tváří produktu, který vytvořil. Tento fakt dodává trhu uklidňující tendenci.
CFD obchodování – Na vzrůstu i poklesu kryptoměn lze vydělat
V tuto dobu se podle mého vyplatí obchodovat, jak Bitcoin, tak i Ethereum. Protože se jedná o vysoce volatilní trh, tak vám stačí obchodovat i s malým kapitálem, a i tak budete mít šanci vydělat slušné peníze. Nejrozumnější mi přijde obchodovat kryptoměny pomocí CFD instrumentu. Contract for difference obchodování Vám umožní vydělat na jejich růstu, tak i na jejich poklesu. Obchodování s kontrakty funguje na pákovém efektu, takže vy investujete pouze část prostředků, s kterými budete obchodovat. Za použití např. páky 1:30 vy investujete 50 dolarů, ale budete mít sílu kapitálu o hodnotě 1500 dolarů. To vám umožní vydělat i na menším pohybu cen kryptoměn. Dejte si ale pozor, každé obchodování nese i jistá rizika. Rozhodně bych vám tedy nedoporučil obchodovat s financemi, které nutně potřebujete. Vydělat samozřejmě můžete a to ve velkém, nikdo vám to ale zaručit nemůže, záleží pouze na vašich schopnostech.
Co může ovlivnit cenu Bitcoinu a Etherea
Cena Bitcoinu i Etherea se může odvíjet i od dokonalostí kódu softwaru. BTC je mezi námi již téměř 10 let, Ethereum ale pouze necelé 2 roky. A i ti nejprofesionálnější programátoři nedokáži předpovědět kompletně všechny situace ke kterým může dojít, dokud na ně nepřijde. A právě tyto chyby v systému mohou mít značný dopad na trh kryptoměn.