Publikováno 24. června, 2020
Za chyby se platí. V práci vás před nimi ochrání pojištění odpovědnosti
I ten nejšikovnější zaměstnanec může při výkonu profese způsobit pořádnou škodu. Stačí krátká nepozornost a je zaděláno na velký problém. Třeba když neodhadne vzdálenost mezi vysokozdvižným vozíkem a regálem s drahým zbožím. Zaměstnavatel má dle zákona právo na náhradu škody ve výši 4,5násobku průměrného platu, který dotyčný pobíral v době nehody. Máte strach, abyste něco takového nemuseli řešit i vy? Pojistěte se a přeneste odpovědnost za škodu na pojišťovnu.
Dle zákoníku práce musí zaměstnavatel škodu vyčíslit a oznámit ji zaměstnanci nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy ji zjistil. Zaměstnanec si může vybrat, zda ji napraví (např. poškozenou věc uvede do původního stavu) nebo nahradí finančně. Rozhodující je také skutečnost, zda ke škodě došlo následkem nedbalosti, nebo úmyslně, v opilosti či pod vlivem návykových látek (v takovém případě nese viník odpovědnost v plné výši a pojišťovna má právo odmítnout plnění).
Pojištění odpovědnosti za škodu je rozumnou investicí pro každého zaměstnance, který k dispozici dražší služební notebook či mobilní telefon nebo v práci přichází do styku s dražšími nástroji a technologiemi. Rozsah pojistného krytí samozřejmě závisí na smluvních podmínkách, jež se mohou u jednotlivých produktů lišit. Například ERGO pojišťovna v rámci pojištění odpovědnosti z výkonu povolání kryje i škody způsobené v souvislosti s řízením dopravního prostředku či obsluhou pracovního stroje – za příplatek dokonce i v mimo pracovní dobu, tedy při užívání automobilu pro soukromé účely.
Na co se pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu povolání nevztahuje, jsou škody v běžném občanském životě. Ty kryje klasické pojištění odpovědnosti za škodu.
Jak si správně nastavit pojistné krytí?
Vzhledem k tomu, že maximální výše náhrady škody činí 4,5násobek průměrného měsíčního příjmu, není důvod ke sjednání vyššího pojistného limitu. Na druhou stranu je nevýhodné platit pojistné, které odpovídá nižšímu platu – v případě větší škody by krytí nemuselo stačit a náhradu byste museli částečně hradit ze své kapsy.
Zároveň počítejte s tím, že prakticky všechny pojišťovny vyžadují spoluúčast. Čím nižší ji zvolíte, tím více zaplatíte za pojistné.