Publikováno 1. listopadu, 2015
Jak dostat své peníze od dlužníka zpátky?
Získat své peníze od dlužníka není jednoduché ani v případě, máte-li v ruce důkaz, že vám opravdu dluží. V současné době je mezi nejčastější problémy patří nesplacené faktury nebo opožděné platby od firem. Kvůli tomu pak vzniká spirála, která může dlužníka udělat i z poctivého člověka.
Zhoršená platební morálka
Jedním z častých důvodů je zhoršená platební morálka českých firem. Stále více podnikatelů splácí své faktury se zpožděním, v průměru to vychází na 47 dní. Jak se ale chovat, když dlužník přestane platit úplně? Jak se ke svým penězům dostat co nejrychleji a s nejmenšími výdaji?
Na nic nečekat
Základním pravidlem je nic neodkládat. Čím starší bude pohledávka, tím větší náklady s jejím vymáháním budou spojené. Postup na vymáhání pohledávky je následující, jestliže druhá strana nezaplatila včas, je potřeba ji okamžitě kontaktovat a jednat o dalším možném postupu.
Se soudem nebo mimo soud
Pokud druhá strana přestala platit a hraje mrtvého brouka, nabízejí se dvě možnosti jak dosáhnout svých peněz. Buď vymáhat pohledávku u soudu nebo zvolit mimosoudní cestu. V posledních letech se stále více využívá druhá varianta.
Možné varianty:
- exekutoři
- inkasní agentury
- firmy na vymáhání pohledávek
Soudní řízení
Soudní řízení se zahajuje na základě žaloby nebo návrhem na vydání platebního rozkazu nebo elektronického platebního rozkazu ve zkráceném rychlejším řízení, a to bez jednání u soudu. To jde v případě, je-li dostatek písemných důkazů, pohledávka je prokazatelná a jsou splněny všechny další zákonné podmínky.
Exekutor
Po podání návrhu na exekuci má soud 15 dni na to, aby ji nařídil. Poté bude dlužník vyzván k zaplacení zálohy za exekuci. Jakmile je tento závazek předán exekutorovi, začne se dlužníkovi automaticky jeho dlužná částka navyšovat, a to o poplatky, které jsou s exekucí spojené.
Exekutorovi se vždy stanovena minimální odměna, ale také náhrada hotových výdajů a další poplatky. Co je důležité vědět, že o všechny tyto poplatky se navyšuje dluh. To znamená, že za vymáhání dluhu neplatí věřitel, ale dlužník.
Inkasní agentury
Úplně opačně to funguje u inkasních agentur. Ty spolupracují s věřitelem a snaží se společně získat peníze z pohledávky. Proto v tomto případě platí náklady věřitel, nikoliv dlužník, jako je tomu u exekuce. Agentura nabídne věřiteli služby vymáhání pohledávek, ale není možné získat víc, než dlužník dluží.
Na to se nevztahují poplatky za prodlevu a další zákonné náklady. Majitel pohledávky tak musí počítat s tím, že z dlužné částky bude muset uhradit náklady, které si bude účtovat agentura.
Firma na vymáhání pohledávek
Firmy na vymáhání pohledávek se zabývají mimosoudním vymáháním a jsou důslednější než je tomu u inkasních agentur. Využívají individuální přístup k dlužníkovi. Za určitých okolností je jejich práce ze všech možných způsobů nejefektivnější.
Ovšem za individuální přístup se platí. Poplatky se většinou pohybují od 10 do 30 % ze zaplacené částky dlužníkem. Firmy pracují s věřiteli buď na základě mandátních smluv, nebo smluv o postoupení pohledávek.
Mandátní smlouva znamená, že firma jedná s dlužníkem ve jménu věřitele na základě jeho plné moci. U smlouvy o podstoupení pohledávky se firma stává novým věřitelem.