Publikováno 1. října, 2015
Co dělat, když zaměstnavatel nezaplatí výplatu
Bohužel i toto se může stát, můžete se dostat do finančních problémů jen proto, že vám zaměstnavatel, za vaši odvedenou práci, nezaplatil mzdu. Co dělat a jak se dostat ke své mzdě, která vám musí být vyplacena? V první řadě je nutné tuto skutečnost nahlásit na Úřad práce, aby oni toto začali řešit, dále se pak podává podnět k soudu.
Pokud je zaměstnavatel v insolvenci a přestal vyplácet mzdu, tak je třeba uplatnit přihlášku do insolventního řízení, nebo u insolventního správce. Pokud ale chcete najít snadnější cestu a dostat peníze co nejdříve, tak je tu ještě jiná možnost. Podle zákona 118/2000 Sb. Máte právo na uspokojování splatných mzdových nároků, které jste od zaměstnavatele nedostali zaplacené.
Zaměstnanec, který neobdržel mzdu, může uspokojit své mzdové nároky na kterékoliv krajské pobočce Úřadu práce, nebo na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce. Nejvyšší mzdové nároky, může zaměstnanec uplatnit v rozsahu mzdových nároků za 3 kalendářní měsíce v daném období.
Po uspokojení alespoň některých uplatněných mzdových nároků, potom může Úřad práce prostřednictvím krajské pobočky Úřadu práce, uspokojit další mzdové nároky zaměstnance, které jsou uplatněné tomu samému zaměstnavateli a to až po uplynutí 12 měsíců ode dne vydání příkazu k úhradě nevyplacení mzdy.
Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů, které následují po dni, kdy příslušný Úřad práce zveřejnil informace o zahájení insolventního řízení proti zaměstnavateli, které je na úřední desce. Zaměstnanec, který neobdržel mzdu, musí uplatnit mzdové nároky na krajském Úřadu práce písemnou formou.
Žádost vám může pomoci sepsat právní poradce na příslušném Úřadu práce. Po právní stránce je to velmi složité a proto se vždy obraťte na příslušný Úřad práce, aby vám s touto situací pomohl.