Publikováno 9. července, 2015
Jak napsat správně životopis
Životopis je vstupní branou do nového zaměstnání. Než seženeme novou práci, tak je třeba takových životopisů poslat hned několik. Většinou to napoprvé nevyjde, s tím by měl každý počítat a nevyjít to může klidně i na podesáté. Záleží na tom, v jakém městě žijete a jaká je tam nezaměstnanost. Pokud chcete sehnat dobrou práci, musíte mít životopis, který zaujme. Je to první vaše vizitka, se kterou před potencionálního zaměstnavatele vstupujete.
Nedávno jsem někde četla článek o tom, jaké životopisy dokážou uchazeči o práci poslat a musím říct, že jsem se skutečně pobavila. Už jen to, jaké fotky jsou schopni uchazeči zaslat. Nestydí se poslat fotografie od táboráku, z vlaku, nebo u kávy. Tak to určitě ne.
Svůj životopis nezačínejte psát jménem, jak jste možná byli doposud zvyklí, ale začněte informacemi o sobě, a to kde a kdy jste se narodili, jakou máte vystudovanou školu, vypište od kdy, do kdy jste studovali základní školu, od kdy do kdy školu střední a jak jste ukončili střední školu, zda výučním listem, nebo maturitou, dále pak pokračujte, pokud jste vystudovali i vyšší, nebo vysokou školu a jaké máte popřípadě dodělané kurzy.
V životopisu by pak neměla chybět informace o tom, jaké máte jazykové a jiné dovednosti. Pod jinými dovednostmi se rozumí řidičský průkaz, znalost práce na PC a podobně. V životopise také uveďte, jak dlouho jste kde pracovali a na jaké pozici. To je pro zaměstnavatele asi ta nejdůležitější informace.
Zahrnovat potencionálního zaměstnavatele informacemi o tom, co děláte rádi ve svém volném čase, není vůbec potřeba, o svých koníčcích se nezmiňujte. Nezmiňujte se ani o tom, zda jste vdaná/ženatý, svobodná/svobodný a jestli máte děti. Neuvádějte do životopisu, že jste byla 2 – 4 roky na mateřské dovolené, protože by vás to mohlo diskriminovat.
Tyto informace bohatě stačí k tomu, abyste byli pozváni na osobní pohovor, kde potom o sobě můžete prozradit i více. Na závěr životopisu se potom podepište.