Publikováno 28. června, 2015
Jak skloubit studium s pracovní dobou
Pokud studujete při zaměstnání, tak máte rozhodně co dělat, abyste to všechno zvládli bez problémů. Studium při zaměstnání znamená větší problém v práci pro vás, jako pro zaměstnance. Zákoník práce však na toto myslí a proto se v něm o konkrétních překážkách v práci píše.
Zaměstnavatel je povinen nepřítomnost zaměstnance omluvit, ale pouze tehdy, pokud má zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy, nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce a tuto podmínku nesplňují všechna studia.
Zaměstnavatel nemá povinnost přihlížet k vašemu studiu, které se netýká vašeho zaměstnání. Se zaměstnavatelem se musíte jedině dohodnout o tom, jak to celé bude.
Pokud tedy potřebujete volno kvůli studiu, budete si muset vzít dovolenou, nebo neplacené volno, nebo si dobu, kterou jste potřebovali využít ke studiu, budete muset napracovat. Rozdíl tedy je, pokud se budete vzdělávat v rámci vašeho nynějšího zaměstnání, nebo v rámci svého vlastního zájmu.
Proto je také běžné studium spolu se zaměstnáním velmi náročné. Lepší je mít pouze brigádu, nebo poloviční úvazek po dobu studia a mít přivýdělek, protože jinak je skutečně dost náročné. Pokud potřebujete volno na studium pravidelně, zkuste se domluvit se zaměstnavatelem, jakým způsobem by se to celé dalo řešit a zda je ochotný přistoupit na nějaký kompromis.
Povinnost to samozřejmě není a tak pokud vám vaše zaměstnání bude ve studiu bránit, tak se budete muset rozhodnout, jednu z věcí opustit. Pokud máte lukrativní zaměstnání, tak je samozřejmě škoda se jej vzdávat a pokud v tomto zaměstnání můžeme být i bez dalšího vzdělání, není důvod něco měnit a v zaměstnání je asi lepší zůstat.
Je-li vaše zaměstnání takové, že vás nenaplňuje ani po finanční stránce a ani vás nebaví, tak jej změňte a snažte se vše podřídit spíše studiu, protože to je pro vás v tuto chvíli mnohem důležitější a do života podstatnější, než vaše stávající zaměstnání.