Publikováno 31. března, 2015
Jakou roli hrají jazyky v našich životech
Říká se, že kolik umíme jazyků, tolikrát jsme člověkem. Ať už je to pravda doslova nebo ne, něco na tom jistě pravdou je. Která část je ovšem pravda a jak se vlastně jazyky naučit?
Škola
Od malička do nás hučí ze všech strach, ať se pořádně učíme a nosíme dobré známky. Dobré známky z počtů, dobré známky z pravopisu a také dobré známky z jiného jazyka, než je ten náš český. Nikdo nás už ale nenaučil, jak se to vlastně všechno máme naučit. Máme si to číst pořád dokola? Máme si to psát? To totiž nikdo neví. I když otázka vyzní docela jednoduše, nikdo na ni nezná správnou odpověď.
Každý jedinec na světě je jiný a má tedy i jiné potřeby k učení. S tím také souvisí to, že někdo má hlavu na naučení slovíček a někdo tam prostě dostane pouze rovnice a vzorečky. Někteří z nás tedy mají vlohy na učení věcí zpaměti a jiní mají zase logické myšlení. Vyskytnou se ovšem také výjimky. Tací lidé si často připadají, že nepatří vůbec do žádné skupiny, tak to ale není. Každý v sobě máme něco, co umíme lépe než ti ostatní.
Když ze školy vyjdeme, jazyk zapomeneme. Je to tím, že si často neprocvičujeme. Aby si mozek něco pamatoval, musí se to pořád opakovat dokola. Kromě toho, že začneme zapomínat všechny věci ze školy, začneme si také hledat nějaké zaměstnání, kde bude naším cílem dobře se uplatnit, ale na pohovorech opět dají přednost člověku aktivně mluvícímu více jazyky. Škola ovšem není jediné místo, kde se jazyky dají naučit. Existuje spousta kurzů nebo soukromých učitelů.
Zaměstnání
Když nás vyzvou, abychom jim do firmy poslali životopis, většina populace hned jásá, protože si naivně myslí, že po pohovoru hned vysněnou práci získají. Tak to ovšem nefunguje. Každý musí splnit pohovor. Říká se, že vzdělanější lidé mají přednost, ale vždy tomu tak není.
V poslední době se stává, že zaměstnanci zaměstnávají spíše lidi, kteří mají letitou praxi, aby je nemuseli zaučovat od samých základů, ale pouze v chodu firmy. Pokud společnost, do které jste byli přijati obchoduje se zahraničím, nebo je dokonce dceřinou společností nějaké cizí firmy, pak je jazyk zcela nezbytná součást denního života. Kdo nezná jazyk, nemá zakázku a tím pádem nemá ani práci, je to pouze jednoduchá rovnice. V současné době není obvyklá úplná neznalost jazyka, spíše je divné, když někdo nenabídne ani základy v žádném jazyce.
Jak se vlastně jazyky naučit
I když máme za sebou střední i vysokou školu, několik zaměstnání s praxí a jazyk jsme se pořád nenaučili, je někdy chyba. Z vlastní zkušenosti ovšem vím, že se člověk naučí jazyk až po určité době, kterou stráví například ve Velké Británii (pokud se učí anglický jazyk). Strávila jsem zde týden v jedné rodině a člověk si na ten jazyk zvykne, pokud něčemu nerozumí, nechá si to vysvětlit jinak. Když vás situace donutí nemluvit česky, protože nemáte s kým, pak teprve poznáte krásu jiného jazyka.