Publikováno 15. října, 2014
Co dělat, když se potýkáte v práci se šikanou
V zaměstnání se můžeme potkat s čímkoliv, a že šikana není žádnou výjimkou, to je bohužel skutečnost, proti které se však musíme umět postavit a bojovat s ní. Nejsme povinni si nechat všechno líbit, i když máme plat, bůh ví jak královský.
Šikana začíná již ve školních lavicích, kdy se silnější jedinci povyšují nad těmi slabšími a nutí je dělat věci, které oni sami dělat nechtějí, ale jelikož jsou slabšími, nic jiného jim nezbývá. Jsou pak vystaveni výsměchu ostatních žáků a jsou za otloukánky. V pozdějším věku se s šikanou můžeme setkat i v zaměstnání.
Pokud se stanete obětí šikany, začnete většinou jednat až když už je pozdě. Ty první varovné signály házíte za hlavu, jenže ony se stále stupňují, až nakonec vygradují do neskutečných rozměrů. Pak už ale bývá na obranu většinou pozdě. Projevy šikany by se měly řešit tedy okamžitě a v žádném případě by se neměla šikana bagatelizovat. Do šikany se počítá ponižování, neodůvodněná nedůvěra v pracovníka, vyčleňování z kolektivu, vysmívání se za zády, dělání naschválů a podobně. Jakmile něco takového pociťujete, ihned situaci řešte a to nejlépe se svým nadřízeným, který je kompetentní k tomu, aby toto uměl řešit.
Pokud u nadřízeného neobstojíte, řešte celou věc s právníkem, nebo také s inspektorem práce. Ještě horší, než šikana od kolegů, je potom šikana od nadřízeného, které se budete bránit ještě hůře. Váš nadřízený si nejspíše myslí, že si k vám může dovolit cokoliv, ale není tomu rozhodně tak. Jsou tu meze, které nesmí překročit. Pokud máte problém s tím, že vás šéf jen ponižuje, nadává vám, že vaše práce není kvalitní, na poradách vás přede všemi shazuje a úkoluje vás nad rámec vašich sil, tak se ohraďte zákoníkem práce a svou pracovní smlouvou, ve kterém máte jasně dané, co je vaší prací.
Proti šikaně ze strany nadřízeného je velmi těžké se bránit a většinou nám zbývá jediná možnost a to odejít ze zaměstnání a hledat si místo nové.