Publikováno 8. května, 2014
Poradna – Motivační dopis
Vedle CV je motivační dopis dalším krokem k možnému úspěchu či neúspěchu, proto jeho tvorbu opět nepodceňujte. Nechcete se přece sami vyřadit z potenciálních adeptů jen proto, že jste se vlastní nepozorností dopustili chyb.
Na rozdíl od CV nemá motivační dopis pevnou strukturu. Píšeme jej klasickým stylem slohové práce, tzn. úvod, stať a závěr. Píšete-li jej na zvláštní list, uveďte v levém horním rohu kontaktní osobu, které je určen.
V kolonce “Věc“ uveďte žádost o to, které místo.
V motivačním dopise vždy, po oslovení, uveďte, na jakou pozici reagujete a kde jste se o ní dozvěděli (tzn. datum, periodika, internet, atd.). Jelikož Vaše osoba bude podrobně popsána v přiloženém životopise, jen krátce uveďte Vaše dosavadní zkušenosti a dovednosti. Co se týče rozsahu, úplně stačí, pokud bude mít půl strany A4, ale bude věcný a formální. Nezapomeňte na zdvořilostní fráze, podpis a telefonický kontakt.
Pokud reagujete na nabídku práce e-mailem, je motivační dopis textem e-mailu a životopis jeho přílohou. O takové příloze se pak v textu e-mailu nezapomeňte zmínit.
Doručení e-mailu si pak sami ověřte např. vyžádáním oznámení o doručení e-mailu či telefonicky.
Snažte se zaujmout, buďte už v této fázi originální. Vašim cílem je přece vzbudit zájem.